Liga 1 / Play-out / Poli Iași învinge Dunărea

0
183

Dezamăgire! Dunărea a pierdut pentru a doua oară în play-out, de această dată în fața celor de la Poli Iași.

Călăășenii au jucat ceva mai bine în prima parte a meciului dar cu toate astea, pauza a adus un rezultat de egalitate 0 – 0. Trupa lui Dan Alexa avea nevoie ca de aer de o victorie iar primul gol a venit prin minutul 69 atunci când Gabriel Iancu a trimis direct din corner un șut cu efect în poarta lui Ruben Mino.

Ieșenii nu au renunțat la luptă și și-au revenit repede. Montați de Flavius Stoican de pe margine, Poli a egalat în minutul 82 prin Platini. Șocul a continuat pentru Dunărea. Oaspeții au revenit pe tabelă și au preluat conducerea în minutul 87 prin Gardoș. Meciul se încheie cu victoria celor de la Poli Iași și trupa călărășeană va avea viață grea de acum în colo. Etapa viitoare, pe 30 martie, Dunărea se deplasează la Botoșani.

Dunărea se află acum pe loc de retrogradare.

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Calancea – G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, St. Filip – Simion – Ammari, Souda, Honciu, G. Iancu – Ndiaye
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, Keya, Omrani, D. Benzar, Valentin Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Poli Iași: Ruben Mino – L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Mihalache, Cioinac, Joao Teixeira – Sanoh, Platini, P. Petre
Rezerve: Rusu, Nascimento, Panțâru, Bădic, Bosoi, Șt. Popescu
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: George Găman / Asistenți: Daniel Mitruți, Dragoș Iliescu
Stadion: „Ion Comșa”.