Liga 1 / Iași – Dunărea 1 – 0. Cezar Lungu: „Cred că meritam să obținem mai mult un egal„

0
146

Dunărea avea nevoie de puncte ca de aer după 10 etape în care nu a mai simțit gustul victoriei. 

Echipa noastră a arătat un fotbal frumos în prima repriză cu Poli Iași din runda a 19-a a Ligii 1 Betano. Clemance și Alexandru Munteanu au fost cei mai periculoși jucători la poarta lui Rusu. Și Vali Munteanu a avut câteva intervenții pentru trupa lui Dan Alexa. Iașiul a apărut la poarta lui Cezar Lungu prin Platini și Patric Petre. O primă repriză destul de alertă cu faze de poartă și ocazii mari la ambele porți. Golul a venit pentru gazde în minutul 33. Platini a păcălit defensiva călărășeană, Cezar Lungu iese prost la intercepție iar Șeroni, prea lent, nu ajunge la balonul care a fost trimis în poartă.

Poli Iași și-a menținut avantajul pe tabelă și în partea secundă în ciuda faptului că Dunărea a avut din nou ocazii. Ceața s-a lăsat pe final la Iași dar și peste echipa noastră în clasamentul Ligii 1. Trupa lui Alexa a ajuns la 11 etape fără succes și se scufundă în Liga 1. Dunărea este pe 12 cu 17 puncte în clasament și o așteaptă o iarnă grea.

Dan Alexa: „Am avut situații de 1 la 1 cu portarul în prima repriză. În ce-a de-a 2-a am avut memente foarte bune și bara lui Honciu, dar importante sunt punctele. Este un moment greu. Campionatul se joacă în play-aut. Vom aduce jucători în pauza de iarnă. Suntem o echipă care activăm cu fotbaliști de Liga a 2-a. Ne lipsește încrederea. Avem nevoie de un rezultat bun. Ne vom bate până la final. M-am legat de Dunărea. Sunt antrenorul care a promovat echipa și sunt convins că o vom scoate la capăt„.

Cezar Lungu: „Din păcate nici azi nu am reușit să câștigăm. Criza se adâncește la noi. Încercăm să strângem rândurile, drumul este lung dar nu știu ce se întâmplă. A fost un meci cu multe ocazii de ambele părți. Cred că meritam să obținem mai mult un egal„.

Duminică, 16 decembrie este ultimul meci pentru Dunărea din acest an pe teren propriu. Trupa lui Alexa dă piept cu Sepsi OSK de la ora 14:00.

Poli Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Cioinac, Qaka – P. Petre, Platini, Sanoh – Bekui
Rezerve: Cobrea, Panțâru, Bosoi, Zaharia, Mihăescu, Enoh, Danale
Antrenor: Flavius Stoican

Dunărea Călărași: Lungu – Țenea, Dobrosavlevici, Șeroni, Mendy – Kanda, S. Cucu, Bourceanu, V. Munteanu – A. Munteanu, Clemence
Rezerve: Popa, Walace, Honciu, Pană, Simion, Ndiaye, Souda
Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: George Rădulescu (București) / Asistenți: Marius Marica (Bistrița) și Marius Marchidanu (Brăila) / Rezervă: Eduard Ioniță (Galați) / Observator: Liviu Ciobotariu (Galați)

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 10 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.