Moș Nicolae n-a mai venit la Dunărea. E posibil și Moș Crăciun?

0
130

Astăzi de Sf. Nicolae, Dunărea a încasat o nouă înfrângere, de această dată în fața celor de la Astra Giurgiu. Se anunță o iarnă grea pentru trupa lui Alexa.

Dunărea este pe 12 cu 17 puncte după 18 etape în clasamentul Ligii 1 Betano. Călărășenii au pierdut astăzi pe teren propriu cu FC Astra Giurgiu, echipă care nu de mult l-a ofertat pe Dan Alexa să-i fie antrenor. Filip Mrzljak a deschis scorul pe „Ion Comșa„ în minutul 11 iar Julien Begue a mărit diferența până la pauză (18).

În repriza secundă, Dunărea a contat mai mult în joc vreo 10 minute. Ndiaye Mediop a micșorat din diferență (71) iar la faza următoare, Bourceanu a tras în bară la o ocazie clară de egalare pentru Dunărea. Finalul i-a ptrins pe cei de la Astra în corzi dar nu s-a mai întâmplat nimic pe tabela de marcaj. Scor final: Dunărea – Astra 1 – 2 și călărășenii se pregătesc de un alt test important pe finalul acestui an. Duminică, 9 decembrie, Dunărea se deplasează la Iași. Pe 16 decembrie, călărășenii joacă acasă ultimul meci din acest an cu Sepsi OSK iar pe 20 decembrie trupa lui Alexa se duce la Botoșani.

Echipele de start:

Dunărea Călărași: C. Lungu – Gligorov, Dobrosavlevici, Șeroni, G. Mendy – A. Munteanu, Bourceanu, Honciu – Carnat, Clemence, A. Souda