Liga 1 / Dunărea pierde la Craiova

0
222
Foto / Facebook Universitatea Craiova

Dunărea pierde încă un meci, de această dată la Universitatea Craiova, scor 0 -1. Unicul gol al partidei a venit în minutul 23 prin superreușita lui Mateiu.

Trupa lui Dan Alexa a pierdut astăzi în runda a 17-a a Ligii 1 Betano. „Leii„ lui Mangia au început tare meciul cu Dunărea și au reușit deschiderea scorului prin minutul 23. Mateiu cu o execuție de clasă l-a învins pe Cezar Lungu.

În prima repriză a avut loc și o fază controversată în careul oltenilor. Tiago îl trage de tricou pe Șeroni însă arbitrul nu a acordat penalty pentru Dunărea în prima repriză!

Craiovenii au mai avut câteva ocazii dar nu au arătat prea multe. Călărășenii au încercat să se apere dar în același timp s-au aruncat și pe contraatac. În partea secundă, trupa lui Alexa a încercat mai mult poarta lui Pigliacelli. Craiova a încercat să controleze jocul, un control riscant pe final de joc însă și-a păstrat avantajul.

Dan Alexa: „Am fost echipa care a dominat jocul în repriza a 2-a. Am fost surprins de replica palidă a Craiovei dar una peste alta este o înfrângere și îi felicit pe cei de la Craiova. Din păcate ne lipsește ceva. Voi remedia aceste aspecte în iarnă. Vom aduce jucători care să poată face diferența. Lumea se aștepta să fie un scor fluviu dar înfrângerea este înfrângere. Pentru noi acum trebuie să obținem maximum din fiecare joc„.

Alin Șeroni: „A fost un meci foarte greu cu o echipă care se bate la campionat. Și un egal era bun pentru noi. După gol noi am ieșit la joc, dar…. M-a tras Tiago în careu dar nu decid eu dacă a fost penalty sau nu„.

Dunărea coboară pe 12 cu 17 puncte și așteaptă acum vizita celor de la Astra Giurgiu, meci care se joacă pe 6 decembrie de la ora 14:00 la Călărași pe „Ion Comșa„.

Au evoluat echipele:

CS U Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, T. Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Meza Colli, Mihăilă, Mitriță – Koljic.