Dunărea – Hermannstadt 0 – 1. Ghinion!

0
106

Călărășenii au dominat partida cu echipa din Sibiu dar au pierdut nemeritat pe final, în prelungiri prin golul lui Dumitriu (90+4).

Un rezultat nedrept pentru Dunărea Călărași, astăzi în cadrul rundei a 16-a din Liga 1 Betano. Trupa lui Dan Alexa a dominat meciul cu Hermannstadt, formație antrenată de Miriuță însă a avut parte de un final nefericit. „Meritam totuși un egal astăzi. Noi am venit, vă spun sincer să nu pierdem, să facem meci egal, dar am reușit o victorie mare„, a spus Miriuță la finalul jocului.

În prima repriză, ocaziile cele mai clare au paraținut Dunării. Vali Alexandru și Kanda au fost semnatarii celor mai clare ocazii de gol. Repriza secundă a fost una mai anostă, fără ocazii mari la ambele porți iar în prelungiri a venit șutul imparabil al lui Dumitriu care l-a învins pe Cezar Lungu aflat la primul său meci în Liga 1 la Dunărea.

Centralul, Adrian Cojocaru a avut câteva intervenții ciudate. Nu a acordat nici măcar cartonaș galben în urma unei intervenții la care Cătălin Straton s-a ales cu o fractură la mâna stângă.  O înfrângere dureroasă. Același arbitru care în meciul din Liga a 2-a a dat un penalty inventat pentru ei. Fractură Straton, nici măcar galben! Un arbitraj într-o singură direcție! Nu înțeleg de ce a fost delegat acest arbitru. Când te arbitează același arbitru și duce jocul într-o singură direcție. Trebuie să de și al doilea galben la Dâlbea., dar asta este. Îmi felicit jucătorii pentru determinare și curaj. S-a jucat într-o singură direcție„, a declarat Dan Alexa după meci

Dunărea se duce etapa viitoare la Craiova pe 2 decembrie, meci care va avea loc de la ora 17:00.

Echipele de start:

Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Wallace, Dobrosavlevici, G. Mendy – Kanda, Bourceanu, Honciu – Carnat, Mediop, V. Alexandru
Rezerve:
C. Lungu, Șeroni, V. Munteanu, C. Pușcaș, St. Cucu, G. Simion, Keyta
Antrenor:
Dan Alexa

Hermannstadt: Căbuz – G. Company, C. Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Tătar – Serediuc, Dâlbea, L. Dumitriu – Blănaru, Tsoumou
Rezerve:
Niga, Mijuskovic, B. Rusu, Fl. Acsinte, Herghelegiu, Abdurahimi
Antrenor:
 Vasile Miriuță

Arbitru: Adrian Cojocaru / A1: Sebastian Gheorghe / A2: Radu Ghinguleac / Observator: Cornel Fecioru