„Mbappé„ de Călărași a dat lovitura în „Groapă„! Dinamo – Dunărea 1 – 1! Mediop: „Un egal bun pentru noi„

0
619
Foto / Prosport

Mediop Ndiaye a deschis scorul în „Ștefan cel Mare„, min. 22! Dunărea a condus la pauză pe Dinamo! Popa a egalat în repriza secundă.

Călărășenii lui Dan Alexa au avut un avantaj la pauză după primele 45 de minute cu Dinamo București. Trupa lui Mircea Rednic a fost condusă în „Ștefan cel Mare„.

Dunărea a marcat primul gol al partidei prin golgeterul ei, senegalezul Mediop Ndiaye cu 4 reușite până acum!

Călărășenii au mai ratat ocazii, ultima la finalul primei părți prin Honciu. În minutul 13, Mediop nu a ajuns la întâlnirea cu balonul în careul mic centrat de Alexandru Munteanu!

În partea secundă, Nicolae Carnat a ratat și el prima ocazie a actului secunt. Daniel Popa a egalat în minutul 55 cu o lovitură de cap din centrul careului. Dinamo a dominat finalul partidei dar trupa lui Rednic nu a reușit să modifice tabela nici la ocazia uriașă a lui Salomao apărată de Straton. În prelungiri, Alexandru Munteanu a luat cartonaș roșu, fiind eliminat. Un punct bun pentru Dunărea având în vedere programul infernal care urmează pentru trupa călărășeană.

Dan Alexa: „Un rezultat bun. Din păcate am avut posibilitatea să facem 2 – 0. Am dominat mijlocul terenului până la gol. Felicit jucătorii pentru că au dat dovadă de determinare. Am avut ocazii, am fost presați. Am întâlnit un Dinamo la care Rednic a dat un refresh. Mă mulțumește acest egal. Am încercat să punem presiune pe mijlocașii lor centrali, din păcate nu am înscris prin Carnat și asta a fost. Am spus la începutul campionatului. Avem un program foarte greu și încercăm să obținem maxim„.

Mediop Ndyaie: „Un egal bun pentru noi. Am jucat cu Dinamo, o echipă care a avut nevoie de victorie. Eu spun că egal cu Dinamo e bine pentru noi. În prima repriză dacă era 2 – 0 puteam să câștigăm, un meci frumos. Noi vrem să câștigăm toate meciurile„.

Alin Dobrosavlevici: „A doua repriză ne-au presat…. per total suntem mulțumiți cu acest egal. Nu reușim să ținem de mingie. Nea Mircea a reușit să-i motiveze pe jucători și cred că vor ajunge sus„.

Fault la Mediop, neacordat

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a opinat că intervenția lui Cooper a fost una incorectă la scorul de 1-0 pentru Dunărea la un fault la Mediop. „Alexandru Tudor vede că oprește mingea, dar deposedarea este făcută prin picioarele adversarului. După părerea mea este întâi un contact. Eu dădeam cartonaș galben, nu era o situație clară de gol. Dar fault a fost cu siguranță„, a declarat Crăciunescu la TV Digi Sport.

În etapa a 13-a, Dunărea joacă pe teren propriu cu Gaz Metan, pe 28 octombrie de la ora 13:00. Meciul anului la Călărași se joacă pe 1 noiembrie de la 21:45 în nocturnă în Cupa României cu FCSB.

Echipele:

Dinamo: Penedo – Hanca, M.Popescu, Mezague, Olteanu – Gomelt, Cooper – Sorescu, Grozav, Salomao – Subotici
Rezerve: Muțiu, Delorge, Grigore, Șerban, Popa, Moldoveanu
Antrenor: Mircea Rednic

Dunărea: Straton – Gligorov, Șeroni, Dobrosavlevici, D. Ispas – S. Pană, Bourceanu – A. Munteanu, Honciu, N. Cârnaț – Ndiaye
Rezerve: C. Lungu – G. Simion, St. Cucu, Kanda, B. Șandru, Keyta, S. Clemence
Antrenor: Dan Alexa.