Liga 1 / FCSB învinge Dunărea cu 2 – 0

0
223

FCSB a deschis scorul în minutul 8 al partidei cu Dunărea dar călărășenii au ratat o ocazie monumentală prin Mediop în minutul 1!

Fundașul Dunării, Wallace Alves da Silva este titular, surpriza lui Dan Alexa la meciul din această seară cu FCSB. De partea cealaltă, Dică nu l-a băgat în primul 11 pe golgeterul Gnohere.

La nici un minut de la începutul meciului, unul bun pentru călărășeni, Mediop s-a trezit singur cu Bălgrădean dar a ratat o ocazie incredibilă de a marca!
Denis Man deschide scorul în minutul 8 al partidei, liber în careu, scăpat de fundașul Ispas. În primă fază Straton a apărat prima intervenție a lui Man dar la ce-a de-a doua, stelistul a puctat.
  • Dunărea a avut o prestație omogenă, chiar dacă a fost condusă în prima parte a meciului. A pus presiune pe adversar și chiar și-a creat ocazii la poarta lui Bălgrădean. Nu a părut o echipă timorată în fața celei mai titrate echipe din Liga 1.
Keyta putea să dea un gol monumental în minutul 32 dar șutul său a trecut puțin pe lângă vinclul din stânga lui Bălgrădean. Imediat faza s-a mutat la poarta lui Straton, portarul călărășenilor cu două intervenții își salvează echipa! Meciul se încinge! Kanda șutează de la 25 de metri, puțin pe lângă poartă iar Denis Man ratează și el la poarta lui Straton, minutul 37.
Cu un minut înainte de  pauză, Ispas face penalty la o intervenție în careu la Rusescu și Florin Tănase a făcut 2 – 0 pentru FCSB.
Începutul bun de repriză secundă le oferă jucătorilor călărășeni o nouă oportunitate de gol. Mediop trimite balonul în bară după o preluare foarte bună făcută în careul lui Bălgrădean în minutul 54.
Spre finalul partidei a intrat în teren și Alexandru Bourceanu în locul lui Kanda. FCSB devine liderul clasamentului după victoria contra Dunării.
Următorul meci pentru călărășeni este tot în deplasare la Chiajna, luni 1 octombrie de la ora 18:00. Dunărea rămâne pe 9 în clasament cu 12 puncte.
Patronul FCSB, Gigi Becali a declarat înainte de meci că le dă o ploaie de goluri jucătorilor lui Alexa. „Eu zic că nu e meci greu. Un meci greu cu călărași-ul mai bine stai acasă și nu mai faci fotbal. Un 7-0 le dăm 😉 Nu știu ce echipă bagă Dică în teren. El e șef în toate. A făcut lucruri bune. Sunt mulțumit de el ca antrenor. Nu am ce să-i reproșez„, a declarat Becali înainte de meci.

Echipele:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălaşa, A. Stan – Nedelcu, O. Popescu – D. Man, F. Tănase, F. Coman – Rusescu. Rezerve: A. Vlad – Gnohere, Moruţan, J. Morais, M. Roman, Zlatinski, Teixeira.

Dunărea Călăraşi: Straton – Țenea, Dobrosavlevici, Wallace, Ispas – Cucu, Puşcaş – Kanda, Pană, Keyta – Mediop.
Rezerve: Lungu, Seroni, Simion, Şandru, Bourceanu, Munteanu, Alexandru.

Arbitru: Ionuț Coza // Asistenți: Ovidiu Artene, Slabu Stelian // Rezervă:Sebastian Colțescu