Foto / Dunărea – Balotești 2 – 1 / Dan Alexa: „Suporterii trebuie să fie alături de noi„

0
491

Dan Alexa a venit cu noroc pe banca Dunării și la primul său meci, echipa a câștigat 3 puncte, primele din noul sezon.

Din 4 meciuri, Dunărea Călărași a obținut până acum 4 puncte. Miercuri, 23 august, formația de pe malul Borcei s-a impus în runda a 4-a din cadrul Ligii a 2-a la fotbal, pe teren propriu în fața celor de la Balotești, reușind să obțină prima victorie.

Noul antrenor al călărășenilor, Dan Alexa și-a așezat echipa în teren și a dat indicații din gura tunelului de la stadion din simplul fapt că noul său contract nu s-a putut face până la ora meciului. Indicațiile sale prețioase au ajutat echipa locală, chiar dacă oaspeții aveau la pauză un avantaj. Eugen Nica deschidea scorul încă din minutul 13 pentru Balotești.

În partea secundă, Dunărea a revenit spectaculos și a întors rezultatul ceea ce demonstrează că valoarea lotului este destul de bun cu jucători experimentați dar debusolați în acest început de sezon al Ligii a 2-a. Valentin Alexandru (Il Gladiatore) a egalat în minutul 71 iar fundașul Bogdan Șandru a adus liniștea la Călărași în minutul 86.

Dan Alexa, a declarat după meci că obiectivul echipei rămâne promovarea și a cerut sprijinul suporterilor. „Avem obiectiv promovarea și trebuie să ne revenim. Avem nevoie de sprijinul suporterilor. Trebuie să fie mereu alături de noi. Trebuie să creadă în noi. Azi (nr. miercuri 23 august) am revenit, un lucru bun și mă bucur dar mai sunt probleme de rezolvat”. Următorul meci pentru Dan Alexa & Co. va avea loc pe 26 august la CS Afumați.

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Ibrian, Bg. Şandru, Sil. Matei, Danciu, Preoteasa, Sil. Pană, Kanda, Andr. Puşcaşu, Val. Alexandru.
Rezerve: Gab. Popa – Cr. Puşcaş, Fl. Niculae, Mardare, Al. Pop, Dincă, Al. Roşca.
Antrenor: Ion Manu.

CS Baloteşti: Iordan – C-tin. Dudu, N. Filip, Eug. Nica, Marciuc, L. Ion (cpt.), Ciubuc, Andr. Răuţă, Alin Pătraşcu, M. Gojnea, Al. Coman.
Rezerve: Fulga – M. Neagu, Mirescu, Hurdubei, Val. Andrei, F. Paraschiv, Andr. Suciu.
Antrenor: Laurenţiu Diniţă.

Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenţi: Marian Truţă (Băbeni) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).