Fotbal / Liga a 2-a / Ghinion pentru Dunărea la Sibiu

0
455

Dunărea pierde la Sibiu în fața celor de la Hermannstadt. Gazdele au marcat în ultimele minute golul izbăvitor iar Dunărea a dat singurul gol prin Valentin Alexandru.

Din 3 meciuri, Dunărea Călărași are doar un singur punct. Echipa de pe malul Borcei, condusă momentan de pe margine de antrenorul cu portarii Ion Manu a încasat o nouă înfrângere, de această dată la Sibiu cu Hermannstadt. Gazdele au deschis scorul spre finalul primei părți prin Răzvan Dâlbea (43). După pauză, călărășenii au revenit pe tabelă prin Vali Alexandru. Acesta a „spart gheața„ marcând un gol dintr-un penalty făcut de Bodo Kanda, 1 – 1 min. 50. În minutul 90, Daniel Tătar aduce bucuria celor aproximativ 2000 de suporteri prezenți pe stadionul din Sibiu și reușește să-l învingă pe Cezar Lungu, scor final 2 – 1.

Florin Brișan / președinte AFC Dunărea: „Am fost aproape să obținem cel puțin un punct dar din păcate băieții și-au pierdut concentrarea în ultimele minute și… s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Vom anunța în zilele următoare și noul antrenor. Felicit echipa din Sibiu pentru rezultatul obținut azi și felicit suporterii acestei echipe care sunt alături în număr mare pe stadion„.

Pentru Dunărea urmează acum meciul din etapa intermediară programat pe 23 august de pe teren propriu cu CS Balotești.

Au evoluat echipele:

AFC Hermannstadt: Cătălin Căbuz – Daniel Tătar, Ionuţ Stoica, Radu Crişan, Claudiu Pamfile – Răzvan Dâlbea (cpt.), Lucian Dumitriu – Petrişor Petrescu, Bogdan Rusu, Sabin Lupu – Ştefan Blănaru.
Rezerve: Horaţiu Moldovan, Alexandru Neacşa, Radu Criştiu, Iulian Popa, Cătălin Pîrvulescu, Adrian Cîrstean şi Radu Necşulescu. Antrenor: Alex. Pelici.

Dunăarea Călăraşi: Cezar Lungu (cpt.) – Ionuţ Ţenea, Silviu Matei, Bogdan Şandru, Florin Ibrian, Florian Niculae, Gabi Preoteasa, Silviu Pană, Baudouin Kanda, Andrei Puşcaşu, Valentin Alexandru.
Rezerve: Gabriel Popa, Ștefan Mardare, Gelu Velici, Cristian Puşcaş, Alexandru Pop, Alexandru Dincă, Alexandru Roşca. Antrenor: Ion Manu.

Arbitru: Dan Botescu (Bucureşti). Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Casian Băla (Arad).