Fotbal / Liga a 2-a / Poli – Dunărea 4 – 1 / Blănaru ne-a adus amaru’!

0
317

Dunărea a deschis scorul la Timișoara în meciul cu Poli dar a pierdut cu 1 – 4. Ștefan Blănaru a fost jucătorul meciului după ce i-a dat două goluri lui C. Lungu. Singurul gol al Dunării a fost dat de Țâră (28).

Echipa lui Adrian Mihalcea pierde al doilea meci din acest mini-retur în deplasare după eșecul de la Juventus din etapa a 28-a. Călărășenii au început bine la Timișoara și chiar au deschis scorul în minutul 28 prin Cătălin Țâră, singurul atacant „vital„ pentru Mihalcea după accidentările lui Avram și Balint. Până la pauză, timișorenii au reușit să egaleze prin Ghinescu (43) iar în partea secundă s-a produs dezastrul. De punctat faptul că echipa gazdă a jucat în 10 din minutul 36 după eliminarea lui Ioan Mera.

Ștefan Blănaru, atacantul gazdelor a făcut ce-a vrut cu apărarea Dunării și și-a adus echipa în avantaj în minutul 50. Același Blănaru a făcut 3 – 1 pentru timișoreni în minutul 63 iar înlocuitorul său, Vucea a marcat ultimul gol al partidei (86), scor 4 – 1.

Și… după acest duș rece, „the life is go on„. Călărășenii se întorc acasă, acolo unde sunt așteptați de suporterii care au fost atât la bine dar mai ales la greu alături de echipa de pe malul Borcei. Următorul meci pe stadionul „Ion Comșa„ din Călărași, vine pe 13 mai, CS Balotești.

Au evoluat echipele:

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Bilia, Mera (cpt.) (eliminat 36), Taub – Nicolescu – Teuţ (Sorescu 54), Birău (Gălan 77), Măd. Stancu, Ghinescu – Şt. Blănaru (Vucea 85).
Rezerve: Gîrlea – Cr. Gălan, Vucea, Ţugui, Giuricici, Sorescu, Neamţu.
Antrenor: Sorin Brîndescu.

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea (Licu 58), Mardare, Şandru, Bg. Stancu (46 Ibrian) – Danciu, Preoteasa, C. Cristea (Ciocâlteu 51), Cr. Puşcaş – Kanda, Ţîră.
Rezerve: Gab. Popa – Licu, Ciocâlteu, Ibrian, Cincă, Modra.
Antrenor: Adrian Mihalcea.