Fotbal / Liga 2 / Dunărea – UTA 1 – 0 / Mardare a scos călărășenii la grătare!

0
783
Dunărea - UTA Arad 1 - 0. Ștefan Mardare (dreapta) a dat golul victoriei!

Dunărea Călărași a învins UTA Arad o pretendentă la promovare! Ștefan Mardare, fundașul lui Adi Mihalcea le-a dat arădenilor unicul gol al partidei și a jucat exemplar, grandios, la fel ca toată echipa Dunării!

Dunărea a avut un adversar dificil astăzi în etapa a 32-a la Călărași. UTA Arad se bate la promovare și nu-și permitea niciun pas greșit. Plus de asta, călărășenii aveau o revanșă de luat față de meciul pierdut la Arad din sezonul trecut. Actualii jucători au uitat de acel eșec și au demonstrat astăzi că sunt peste vizitatori. Dunărea a început cum nu se putea mai bine partida. Trupa lui Adi Mihalcea a avut cele mai clare ocazii în prima repriză iar arădenii au scăpat ușor cu doar 1 – 0 la pauză. Golul victoriei a venit în minutul 31. Fundașul călărășean, Ștefan Mardare l-a învins pe Miron în urma unei centrări a lui Bodo Kanda.

Arădenii au avut un „zvâc„ în partea secundă atunci când Dunărea a cedat puțin mijlocul terenului. Pe contra-atac, Dunărea a mai ratat și alte șanse de a mări diferența prin Kanda și Bogdan Danciu. UTA a terminat meciul în 10, spre final după eliminarea lui Andor, (90+3).

Dunărea câștigă un meci important și își ia revanșa în fața unei formații de top din Liga a 2-a. Pune punct oricărei speculații. Rezultatele echipei din acest mini-retur le permite celor din conducere, jucătorilor, suporterilor să se gândească serios la promovare din noul sezon care va începe la toamnă.

Trupa lui Adi Mihalcea urcă pe locul 8 în clasamentul Ligii a 2-a cu 44 de puncte iar sâmbătă, 6 mai se deplasează la Poli Timișoara.

Vezi video golul lui Ștefan Mardare / Dunărea – UTA 1 – 0!

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Şandru, Mardare, Bg. Stancu – Danciu, Cr. Puşcaş, Preoteasa, C. Cristea (Ibrian 88′) – Kanda (Licu 90+5′), Ţîră (Ciocâlteu 75′)
Rezerve neutilizate: Gab. Popa – M. Ştefan, Cincă, Modra
Antrenor: Adrian Mihalcea

UTA: Bg. Miron – Adili, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă (Piccioni 55′), Chindriş (D. Copil 67′), I. Tănase, D. Muntean (Andor 71′) – Stahl, Curtuiuş
Rezerve neutilizate: Al. Barna – Jorza, Filaret, Vîlceanu
Antrenor: Laurenţiu Roşu
Eliminat: Cristian Andor 90+3′ (roşu direct)

Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Sebastian Stoianov şi Florin Iacob (ambii din Constanţa).