Fotbal / Liga a 2-a / Dunărea a învins Olimpia cu două goluri în 5 minute

0
172

Dunărea a câștigat partida jucată ieri, 12 aprilie contra celor de la Olimpia cu scorul de 2 – 0 în urma unui meci nu prea strălucit.

Dunărea Călărași a reușit să treacă peste episodul urât de la Juventus. Etapa trecută, echipa de pe malul Borcei a încasat prima înfrângere din acest mini-retur. Călărășenii au învins în deschiderea etapei a 29-a, Olimpia cu două goluri asemănătoare. În minutul 23, Cristian Pușcaș l-a învins pe Anca în urma unui gol cu capul din 5 metri, ca mai apoi, Bogdan Danciu să devieze tot în plasă cu capul o centrare a lui Kanda (28). După marcarea celor două goluri călărășenii s-au închis și au făcut pasul înapoi. Nu prea au mai contat în atac dar nici Olimpia nu a reușit să-l intimideze prea mult pe Cezar Lungu.

Elevii lui Adrian Mihalcea acumulează 35 de puncte şi urcă pentru moment pe locul 9, în vreme ce Olimpia înregistrează a cincea înfrângere consecutivă, nu a mai câştigat de şase meciuri, rămâne cu 41 de puncte şi e pe locul 7.

Următorul meci al Dunării se joacă la Clinceni pe 23 aprilie de la ora 11:00 transmis în direct de Digisport 1.

Adrian Mihalcea: „Am jucat altfel față de alte meciuri. În repriza secundă, evoluția noastră nu a fost așa de convingătoare. Am venit după un joc greu disputat la Juventus, am marcat două goluri dar apoi ne-am retras puțin în partea a doua. Îi felicit pe băieți pentru faptul că au păstrat rezultatul din prima repriză. Un rezultat corect pentru noi„.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Sil. Matei (Ibrian 70′), Mardare, Bg. Stancu – Preoteasa, C. Cristea (Ciocâlteu 46′) – Danciu, Cr. Puşcaş, Kanda – Ţîră (Al. Avram 61′)
Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Licu, Cincă, Modra.
Antrenor: Adrian Mihalcea.

Olimpia Satu Mare: Anca Trip – Ciul, Fl. Mureşan, Heil (cpt.), Faur – Onicaş, Sil. Pană – V. Pop (Ad. Voicu 54′), Villand, Oct. Ursu (I. Roşu 72′) – Kanaloş.
Rezerve neutilizate: Şuta – Erdei, R. Rus, Luduşan.
Antrenor: Bogdan Andone.

Arbitru de centru: Ionuţ Coza (Cernica). Asistenți:  Florin Pucheanu (Ulmi) şi Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ).