Fotbal / Liga a 2-a / Adi Mihalcea: „Am țipat la pauză. Mi-am dat seama că se pot relaxa„

0
237

Dunărea Călărași obține prima victorie din acest an și urcă pe locul 10 în clasament cu 28 de puncte după victoria obținută sâmbătă în runda a 25-a, scor 3 – 2 cu Luceafărul Oradea.

Elevii lui Adrian Mihalcea au făcut o primă repriză exemplară în partida cu Oradea. Călărășenii i-au luat tare pe oaspeți și încă din minutul 7 tabela stadionului Municipal „Ion Comșa„ a suferit modificări.  Golgeterul formației călărășene, Tshitungi Dieudonne Baudoin KANDA, deschide scorul cu un eurogol (VIDEO), după un șut năprasnic, fără preluare din marginea careului de 16 metri. Balonul lovește de două ori bara transversală și apoi intră în poartă. Dunărea își domină categoric adversarul și în minutul 11, mijlocașul călărășean, Călin Cristea face 2 -0. Până la pauză, trupa lui Mihalcea face 3 – 0 prin execuția din 11 metri a lui Alexandru Avram.

La reluare, jucătorii Dunării mar mai relaxați pe teren și primul semnal vine în minutul 57. Sergiu Arnăutu înscrie pentru oaspeți din 11 metri, cu toate că arbitrul de centru a recunoscut la finalul partidei faptul că a greșit la faza în urma căreia a ieșit lovitura de pedeapsă. Oradea prinde aripi și în minutul 62 lucrurile se precipită și mai mult. Luceafărul mai marchează încă o dată prin Marius Matei și ajunge la un gol de egalare. Mihalcea face câteva modificări, sperând ca elevii săi să rămână concentrați. Ciocâlteu şutează de la 15 metri puţin pe lângă poarta orădenilor iar Cătălin Țîră încheie lista ocaziilor în minutul 90+2 când balonul trimis de el lovește bara din stânga a lui Began. Călărășenii obțin cele 3 puncte și victoria vine după un fotbal frumos etalat de elevii lui Mihalcea, mai ales în prima repriză. Dunărea se deplasează etapa următoare la Afumați, echipă care se află la egalitate de puncte (28).

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Sil. Matei, Şandru, Mardare, Preoteasa, C. Cristea, Kanda, Danciu, Cr. Puşcaş, Al. Avram.
Rezerve: Gab. Popa – Ibrian, Ciocâlteu, Ţîră, M. Ştefan, Licu, D. Mihai.
Antrenor: Adrian Mihalcea.

Luceafărul Oradea: Began – Bactăr, Balea, Arnăutu, Chiş Toie, Moga, A. Predescu, Ban, Hlinca (cpt.), M. Matei, Bedea.
Rezerve: Goia – Fl. Cordoş, Feher, Balla, D. Costea, Cuc, Codoban.
Antrenor: Alexandru Kiss.

Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); Asistenţi: Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Alexandra Theodora Apostu (Bacău).

Adrian Mihalcea – antrenor Dunărea Călărași:

„Am țipat la pauză. Mi-am dat seama că se pot relaxa, lucru ce s-a și produs din păcate. Am vrut să-i țin concentrați. Până la urmă e bine că am câștigat. La primul 11 metri pentru ei arbitrul mi-a spus ca a greșit. Am făcut o primă repriză foarte bună, mai puțin debutul reprizei a 2-a. Jucătorii sunt motivați, vrem să demonstrăm să schimbam imaginea din tur”.

Alexandru Kiss – antrenor Luceafărul Oradea: „Un meci bun din toate punctele de vedere. Păcat că pentru noi, e mai dureros că am pierdut. Un adversar bun. Meciul a fost puțin peste Liga a 2-a„.

Lăcătuș a fost la meci

Marius Lăcătuș, antrenor-coordonator (director-tehnic) al secției de fotbal a Clubului Sportiv al Armatei (CSA) „Steaua București„, a fost prezent la tribuna oficială a stadionului „Ion Comșa„ din Călărași. Fosta legendă a Stelei a urmărit partida de fotbal dintre Dunărea și Oradea, încheiată scor 3 – 2 dar nu numai atât. Lăcătuș se află în căutarea unor jucători pentru a forma echipa armatei care include înființarea unei echipe de fotbal la nivel de seniori și înscrierea acesteia în liga a IV-a, începând cu sezonul competițional 2017-2018.