Acasă Sport Fotbal FOTO / Dunărea a făcut egal acasă cu CS Mioveni

FOTO / Dunărea a făcut egal acasă cu CS Mioveni

0
431

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 3-a: Dunărea Călărași – CS Mioveni 0 – 0

Dunărea Călărași are 4 puncte după trei etape iar în ultimul meci din runda a 3-a a remizat pe teren propriu cu CS Mioveni. Etapa viitoare, călărășenii se vor deplasa la Brașov, duminică 28 august de la ora 12:30, meci transmis de Digisport.

Meci fără istoric la Călărași între Dunărea și CS Mioveni. O partidă „zgârcită„ în faze de poartă în care ambele formații s-au tatonat mai mult. O secvență notabilă a avut loc în minutul 28, atunci când Vintilă a şutat puternic de la 12 metri, portarul Lungu era bătut, dar fundaşul Şandru se aruncă la sacrificiu şi respinge în corner.

Singura ocazie periculoasă a „spartanilor„ lui Mihalcea s-a consumat în minutul 58, atunci când căpitanul Panait a reluat pe spate cu capul o minge centrată din lovitură liberă dar Croitoru scoate salvator de lângă bara colţului lung.

În partea secundă, (78), Vişa îl loveşte cu cotul în cap pe Mareş într-un duel aerian, fundaşul Mioveniului ia al doilea galben şi este eliminat. Chiar și în inferioaritate, formația gazdă rezistă până la finalul unui meci anost și pleacă cu un punct de la Călărași. Cele două formații au câte 4 puncte după primele trei etape din liga secundă, Dunărea ocupând acum locul 10 în clasament.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu – Ibrian, Bg. Panait (cpt.), Şandru, S. Ilie – Kanda, P. Radu, Ov. Popescu, R. Licu – Ciocâlteu, Dobra

Rezerve: G. Popa – Sil. Matei, Ţenea, V. Balint, V. Petre, Mareş, M. Ştefan

Antrenor: Adrian Mihalcea.

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Tirică, Vişa, I. Stoica, Ed. Stoica – Boboc, Biceanu – Rădescu, Năstăsie, Ayza (cpt.) – M. Vintilă

Rezerve: Oct. Popescu – Şchiopu, Gugu, V. Mazilu, Iamandi, Ed. Florescu, M. Staicu

Antrenor: Alexandru Pelici.

Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Daniel Vlase (Slobozia Conachi) şi Florian Alexandru Vişan (Galaţi).