FOTO / Acum era momentul!

0
57

În campionat, Dunărea avea o victorie în fața celor de la Clinceni și un meci egal. Partida de astăzi de pe stadionul ”Ion Comșa” din Călărași părea una echilibrată. Elevii lui Adrian Mihalcea, mult mai motivați în prima repriză ratează două mari ocazii. Atacntul Balint trimite peste poartă în minutul 2, iar Mihai Popescu trage puțin pe lângă poarta lui Iancu. Până la pauză, Alami își trece și el în cont încă o ratre în dreptul călărășenilor în minutul 40 când șutul său din șase metri este apărat de Iancu.

Rezultatul de egalitate arătat la pauză de tabela de marcaj i-a nemulțumit pe suporterii călărășeni prezenți în număr mare pe stadionul din Călărași. La reluare, atacantul Valentin Balint, ratează ca în curtea școlii la o fază la care singur cu portarul îl ia la țintă pe acesta cu un șut din 5 metri. Ratările se răzbună și în minutul 66, Matei, lăsat singur din 20 de metri îl execută pe portarul Cezar Lungu cu un șut imparabil. 0 – 1 pentru Clinceni și „surpriza„ de pe stadionul Giulești de ieri se mută la Călărași. Adi Mihalcea nu este de acord cu acest rezultat surprinzător e de o parte și-l introduce în teren pe Valentin Alexandru, golgeterul Seriei 1 din Liga a 2-a. În minutul 72 vine egalarea. Bodo Kanda pătrunde pe partea dreaptă și îi pune pe tavă un balon lui V. Alexandru iar atacantul călărășean restabilește egalitatea. Meciul se încinge iar în prelungiri, Dunărea îl pierde pe portarul Cezar Lungu la o fază la care Țenea a greșit impardonabil în lupta corp la corp cu un adversar. C. Lungu face un fault de roșu și părăsește gazonul, find înlocuit cu Popa și „sacrificat„ Alami. Meciul se termină la egalitate cu un punct în dreptul fiecărei echipe și play-off-ul se anunță a fi unul surprinzător. Practic cele două candidate la promovare, Rapid și acum Dunărea, au pierdut puncte importante pe teren propriu și vor avea mari emoții. Călărășenii se vor deplasa etapa următoare, a 2-a din play-off la Constanța în disputa cu Farul pe 16 aprilie.

Adrian Mihalcea:

”A fost un meci destul de dificil. Ne așteptam. Practic în play-off, vedeți și dumneavoastră nu există echipe favorite. Toate formațiile au șanse. În urma acestor meciuri s-a echilibrat și mai mult clasamentul. E bine că am revenit și am reușit să înscriem. Chiar dacă câștigam nu era clar în continuare. Dacă gândim logic noi am luat un punct în lupta directă cu Rapid. Se vor mai pierde puncte, se vor câștiga… Nu comentez arbitrajul. Eu spun că au fost roșu clar la Cezar Lungu, nu e treaba mea, îi las pe cei de la lider să comenteze arbitrajele. Țin să-i felicit pe jucătorii mei, au muncit, au luptat dar nu a fost să fie o victorie„.

Au evouat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, M. Popescu, Bumbac, Mureşan – Sg. Popescu, Kanda, Preoteasa, Alami – Vădrariu, V. Balint

Rezerve: G. Popa – M. Chiţu, Săftescu, V. Andrei, V. Petre, V. Alexandru, S. Matei

Antrenor: Adrian Mihalcea

FC Clinceni: H. Iancu – Venţer, D. Lung, Dobrosavelvici, A. Niţu (cpt.), Al. Neagu, D. Benzar, Patriche, L. Ganea, Antohi, Cr. Matei

Rezerve: A. Marinescu – Pham Huy, Kuku, V. Budeanu, C. Gheorghe, Fl. Budeanu, Fl. Ştefan

Antrenor: Mugur Bolohan.

Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş şi Gheorghiţă Bălan (Piteşti).