Cu antrenor de națională, Odorheiu ținut în șah de Dunărea

0
69

Pentru Dunărea Călărași visul frumos s-a terminat. Echipa de pe malul Borcei a pierdut ambele meciuri jucate la Odorhei. În cel de-al 2-lea joc, Dunărea și-a jucat șansa până la capăt. Ambiția și dăruirea s-a observat până în ultimele minute la călărășeni. Trupa lui Șoty a revenit foarte bine în joc asta după ce echipa gazdă a condus ostilitățile pe teren. De la scorul de 3 – 1 pentru Odorhei, Dunărea a atacat vertiginos. Chiar și fără un jucător eliminat, gadele nu au reușit să se impună. Spre finalul timpului regulamentar de joc, Dunărea a egalat pe tebela de marcaj la 3 -3 și chiar a avut momente de dominare. Odorhei a dat lovitura în finalul reprizei a 2-a de prelungiri la o fază care i-a prins pe picior greșit pe călărășeni.

Echipa din Odorhei a stat mai bine în teren. Au beneficiat și de experiența unor jucători care activează de ani de zile în acest campionat la un nivel ridicat. Trupa antrenată de tehnicianul României, Jakab Zoltan, a avut și un avantaj major: publicul. Suporterii au umplut sala sporturilor până la refuz și șu-au încurajat favoriții exemplar. Și călărășenii au fost susținuți la Odorhei de o galerie gălăgioasă însoțită de oficialii trupei, Viorel Ivanciu, Costică Ștefan și Cristi Ivanciu. Totuși, Dunărea rămâne cu experiența meciurilor jucate în fața unor formații mult mai titrate. Deși, se află abia la a doua participare în Liga Națională, trupa de pe malul Borcei și-a depăit cu mult obiectivul propus. Să ajungi să te bați de la egal la egal cu echipe care joacă de ani de zile la acest nivel este un fenomen de invidiat. Echipa călărășeană a demonstrat că poate să joace un futsal de calitate. Trupa lui Marian Șotârcă joacă pentru lcurile 3-4 cu echipa care a terminat pe primul loc în Liga 1, Autobergamo Deva. În această fază se vor juca două meciuri, tur-retur.