FOTO / Dunărea rămâne în coasta liderului

0
36

Dunărea Călărași a trecut cu brio un test important la Popești Leordeni. Cu ceva emoții, călărășenii au reușit să se impună în fața unui adversar „motivat„. Partida a fost presărată cu multe ratări, o eliminare și un posibil penalty neacordat grupării călărășene de scorul de 0 – 0. În prima parte a meciului, echipa călărășeană nu prea a contat în atac, fapt ce i-a făcut pe oficialii călărășeni prezenți la acest meci să-i critice pe fotbaliștii lui Răuță.

După pauză, cu un suflu mult mai bun și pe fondul unei eliminări venită în minutul 60 pentru gazde, Dunărea reușește să spargă gheața prin Alexandru (67), fostul atacant al celor de la Popești. Cu un avantaj minor și cu un ochi la rezultatul dintre Juventus și Metaloglobus, fotbaliștii călărășeni s-au pus pe ratări. Dunărea a dominat finalul partidei de la Popești iar Butoi a adus liniștea în minutul 87. Dunărea reușește să se impună la Popești Leordeni cu 2 – 0 dar rămâne în continuare în spatele celor de la Jeventus la un singur punct distanță. Sperăm cel puțin până sâmbătă 18 aprilie atunci când la Călărași vine chiar liderul acestei serii. Dunărea nu are altă opțiune, doar victoria. În caz contrar, ne vom îndrepta cu gândul la faptul că fotbaliștii călărășeni nu au „ștaif„ de promovare.

Oţelul II Galaţi – Voinţa Snagov   0-3
Oţelul II s-a retras în această iarnă şi pierde meciurile returului la "masa verde".