Proiecte la Vâlcelele

0
31

„Lucrările la acest drum au început în urmă cu 3 ani, iar firma care a executat aceste lucrări se numeşte Trans-Mim Slobozia, investiţia având o garanţie de 5 ani de zile. Investiţia a fost executată în totalitate, acest drum face legătura între fermele agricole, traversează comuna noastră şi ajunge aproape de pădurea de la Dragalina”, ne-a declarat Nelu Tatu, viceprimarul comunei Vâlcelele. Un alt proiect aflat pe agenda conducerii primăriei localităţii este şi achiziţionarea unui utilaj performant pentru deszăpezire. „Avem în vedere achiziţionarea unui utilaj de deszăpezire, împingător, în valoare de 80 de mii de euro prin proiectul GAL. Acest utilaj ne este foarte necesar mai ales pe timpul iernii. Mai sunt câteva localităţi din judeţ care au mai câştigat un astfel de proiect şi acum urmează să semnăm şi noi documentele”, ne-a mai spus viceprimarul comunei Vâlcelele. „Ne-am dori foarte mult pentru comuna noastră să facem un centru de zi pentru copii cu handicap. Avem deja un proiect pentru o nouă construcţie şi suntem deja în faza de evaluare. Am depus dosarul la Ministerul Muncii şi sperăm ca în cel mai scurt timp să primim finanţarea pentru această investiţie pe care o considerăm foarte bine venită pentru comunitate”, este de părere Nelu Tatu. Viceprimarul comunei Vâlcelele susţine că în momentul de faţă Consiliul Judeţean Călăraşi sprijină foarte mult localitatea. „Relaţiile, ca să spun aşa, s-au îmbunătăţit dat fiind faptul că în acest moment suntem într-o alianţă. Am cerut sprijin pentru proiectele noastre şi am primit sprijin din partea CJ, ceea ce nu poate decât să fie în beneficiul locuitorilor din Vâlcelele”, a mai spus Nelu Tatu.   

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

two × 5 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.