Dunărea în creștere!

0
44

Şi exemplele sunt multe. Cele mai recente, jocurile cu C,S, Afumaţi (3-0 în amical, 0-4 în campionat, dar şi meciul de la Lieşti, 4-3 în vară, 2-3 în campionat). Şi exemplele pot continua, iar   adevăraţii   suporteri   ai   echipei   noastre, trebuie   să   înţeleagă   acest   “fenomen”   la adevărata lui valoare.

Şi   totuşi,   meciul   de   la   Lieşti   a   avut încărcătura lui emoţională – ca toate meciurile oficiale,  de  altfel  –  dar,  cu  un  plus,  dictat  de absenţele lui M. Ştefan (suspendat pentru cumul de avertismente) şi M. Tudor (care a suportat ultima etapă de suspendare din cele 3 dictate de Comisia  de  Disciplină,  după  eliminarea  din jocul cu C.S. Afumaţi).

Superioritatea evidentă a echipei noastre s-a  văzut  din  startul  meciului.  Mult  mai  bine aşezată în teren, echipa noastră îşi asumă rolul de conducător al ostilităţilor din teren şi în min. 5, Valentin ANDREI are o acţiune personală de toată   frumuşeţea,   bulversează întregul   sistem   defensiv   al gazdelor şi înscrie în colţul lung lîsând   fără   replică   portarul gazdelor.

Bucurie  de  scurtă  du-rată în tabăra echipei oaspete care, va fi egalată în minutul 7. Atunci, Huzuneanu face un atac impru- dent  şi  se  dictează  penalty,  iar gazdele vor egala!

Şi să nu îl puneţi la zid pe este insignifiantă. Asta nu înseamnă că îşi poate educa  autocontrolul,  experienţa  pe  care  o  are permiţându-i  acest  lucru.  Oricum,  cuplul  de fundaşi  centrali  Huzuneanu  –  Topor  este  un cuplu de mare perspectivă!

În min. 20 va fi 2-1 pentru gazde, oarecum împotriva  cursului  jocului!       Un joc – repet – controlat de călără- şeni! Că a fost aşa, este edifica- toare faza din min. 36. Atunci V. Petre îl va lansa în adâncime pe … uraganul Bodo KANDA.

M.  Şerban  şi  V. Andrei fac ravagii prin apărarea gazdelor, îar în min. 54 cei doi vor crea golul victoriei. Atunci  Valentin Andrei  va trimite   o   pasă   luminoasă printre   fundaşii   gazdelor, Marian ŞERBAN va ţâşni, aşa cum numai el ştie să o facă   şi,   de   la   17   metri, singur cu portarul gazdelor, va   şuta   imparabil   –   din bucată! Până la final, cu toată zbaterea gazdelor, DUNĂ REA  a  jucat  ca  o  echipă matură  demonstrând  tutu- ror că întâmplările din jocul cu  C.S. Afumaţi  a  fost  un accident nefericit!

Au   jucat:   Popa   – Huzu, Câinaru,Topor, Huzuneanu, Olteanu – Matei, Bertea, V. Petre, Kanda

– V. Andrei, M. Şerban (81 Nicodim).

Antrenori: M. Condei şi C. Onofrei.

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

two × 5 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.