FOTO / „Cupa Dunării„ la tenis de masă și-a stabilit câștigătorii

0
60

Sâmbătă 20 octombrie, s-a desfășurat la Călărași prima ediție a concursului de tenis de masă „Cupa Dunării”. Această competiție a avut loc în Sala Polivalentă, fiind înscrisă în calendarul competitional Național „Amatur România”.  Sportivii s-au întrecut pe două categorii valorice: profesioniști și amatori. Pe durata întregii zile au participat 33 de sportive la categoria open și 62 la amatori. S-au întrecut la mese jucători din Galați, București, Slobozia, Mangalia, Buzău, Constanța dar și din Călărași. La finalul competiției, Mircea Barbu din Mangalia a luat locul I la amatori iar la open, Răzvan Marinescu din București a urcat pe prima poziție. Unul dintre cei mai buni tenismeni de masă ai orașului nostrum, Dorinel Dincă a ajuns până în semifinalele acestei prime ediții și s-a clasat pe locul 5 la categoria open.

Doru Dincă: „Un eveniment reușit”

“Sânt foarte bucuros de rezultatul obținut la acest concurs. Nu cred că puteam mai mult. Au fost jucători mult mai buni care au ajuns în finale. Felicit participanții, câștigătorii acestei prime ediții. A fost o zi plină de tenis de masă la Călărași, un eveniment reușit. Îi mulțumesc și colegului meu Nelu Bașfalion, împreună am adus la Călărași cei mai buni jucători din țară. Sperăm ca pe viitor să devină o tradiție la Călărași acest concurs„, a afirmat unul dintre organizatorii Cupei Dunării, Dorinel Dincă.  Este pentru prima dată când orașul nostrum a fost gazda unui concurs de tenis de masă de o asemenea anvergură, luând în calcul valoarea ridicată a sportivilor și numărul mare de participanți. Parteneri la acest eveniment au fost: Primăria Municipiului Călărași și Direcția Județeană de Tineret și Sport. Organizatorii primei ediții au fost: Nelu Bașfalion și Dorinel Dincă. 

Clasament amatori:

1.Mircea Barbu-Mangalia
2.Ionel Zamfir – București
3.Ionel Bălan – Călărași
3.Silviu Tomică – București

Clasament open:

1.Răzvan Marinescu – București
2. Gheorghe Durdun – București
3.Alexandru Lipan-Brăila
3.Cristian Teodor – București

Poți vedea clasamentele integrale aici: www.tenisdemasa.ro

Comentarii

comentarii

LĂSAȚI UN MESAJ

two × four =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.