FOTO / Dunărea… ca din topor. Chirnogi, egal cu Rm. Sărat

0
46

La primul meci din noua ediție de pe teren propriu, echipa de pe malul Borcei a avut ghinion. Spectatorii prezenți la stadion așteptau ceva nou, o echipă care să facă uitată prestația de anul trecut. La meciul de vineri, lovitura de start a dat-o Sterea Geacă, fost mare jucător al echipei Dunărea din perioada 68-73.

Dunărea a dat 2 goluri cu Juventus dar a făcut egal. Un 1 – 1 în care echipa lui Virgil Bogatu a trăit periculos. După o primă repriză bună, călărășenii s-au văzut conduși în partea a 2-a a meciului atunci când Nicolae Viorel a greșit poarta și și-a învins propriul coechipier. Bucureștenii au crezut că pot pleca acasă cu toate cele trei puncte însă elevii lui Bogatu nu au fost de acord. În ultimul minut de joc, Bogdan Topor a egalat situația pe tabela de marcaj și a amânat o eventuală înfrângere a echipei de pe malul Borcei. Etapa următoare, Dunărea va juca acasă cu Victoria Chirnogi în derby-ul județului. De partea cealaltă, echipa din Chirnogi are 2 puncte după primele etape. Trupa lui Virgil Nițoi a terminat la egalitate meciul jucat acasă cu CSM Rm. Sărat (1-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 35 prin Tudor dar spre finalul jocului chirnogenii au reușit să egaleze grație golului marcat de Panait (85).

Echipele:

Dunărea Călărași: Popa – Topor, Bozean, Tarța, V. Nicolae (81 Preda)  – T. Eduard, V. Petre, T. Marian (28 Șerban), Bogoș (59 M. Silviu) – Stoian, M. Ștefan.

Antrenor: Virgil Bogatu.

Juventus București: Lazăr – Butoi, Delcea, Biriș, Frăsineanu – Rotaru, Iordache, Stoichițoiu (50 Bălan) – Ene (82 Cojenel), Buștean (63 Adam), M. Ene.

Antrenor: Eugen Trică.