Atletic Junior, locul I la „Dracula Cup„

0
132

„A fost un turneu foarte reușit. Copii au jucat excellent și au reușit să vină acasă cu trofeul celei de-a II-a ediții. Mă bucur foarte mult pentru ei și vrem să facem o figură la fel de frumoasă și la „Memorialul Marian Catană„, ediția a III-a„, a afirmat pentru Ediția, Adrian Ghiuță, președintele Atletic Junior Călărași.

Timp de 3 zile, vineri, sâmbătă şi duminică, grupe de copii intre 10 şi 11 ani, s-au bătut pe terenul de joc la a II-a ediție a Cupei Dracula, competiţie găzduită de terenurile din Poiana Braşov şi Râşnov. Din cele trei categorii de vârstă, una a fost câştigată de Atletic Junior Călărași. Viitorul sună bine la Călărași. Micii călărășeni au dominat această competiție şi s-au impus la categoria 2001. Din cele 32 de echipe din țară, participante la acest turneu, Atletic a ieșit pe prima poziție învingând echipe de tradiție. În prima partidă, Atletic a trecut de FC Brașov (5 – 1) și tinerii fotbaliști nu s-au mai oprit până în finală. FC Vaslui a fost ce-a de-a doua victimă (0 – 4) iar până la finală echipa lui Ghiuță a trecut cu emoții de Tâmpa Brașov (5 – 4 penalty-uri). În finală, Atletic Junior Călărași și-a adjudecat trofeul în dauna celor de la FC Bența, scor 2 – 3 după 11 metri.