Fotbal / Liga a 2-a / Dunărea trece și de Balotești. Urmează duelul cu UTA!

0
44

Dunărea a învins în deplasare pe Balotești în meciul jucat la Buftea cu scorul de 2 – 1 prin golurile marcate de Vali Munteanu și Alexandru Valentin în cadrul etapei amânate a 23-a.

Trupa lui Dan Alexa se află pe drumul cel bun. Liderul la zi al clasamentului Ligii a 2-a a ajuns la 23 de meciuri consecutive fără înfrângere în campionat. A 18-a victorie a venit în fața echipei lui Augustin Călin, CS Balotești. Dunărea a început tare meciul ratând câteva ocazii prin Ciprian Rus și Alexandru Valentin.

Primul gol a venit în minutul 19 prin reușita lui Vali Munteanu iar la pauză, Dunărea a avut un avantaj de două goluri, Valentin Alexandru trecându-și și el numele pe lista marcatorilor. Scorul a fost redus din diferență în partea secundă prin Dedu (53). Dunărea se află în continuare la 3 puncte de Hermannstadt cu 62 de puncte și se pregătește de un nou duel. Călărășenii întâlnesc duminică, de ziua păcălelilor UTA Arad echipă antrenată de Ionuț Popa.

CS Baloteşti: Iordan – C-tin. Dedu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt.), Mirescu – Ov. Herea, Cl. Herea, M. Neagu, C. Mihai – C. Novac, F. Paraschiv.
Rezerve: Eşanu – Al. Gheorghe, Bolozan, N. Filip, Val. Andrei, Cl. Ioniţă, Al. Ionescu.
Antrenor: Augustin Călin.

AFC Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Şandru, Bg. Manole, Mendy – Al. Stoica, Cr. Puşcaş – Sil. Pană, Val. Munteanu, Cip. Rus – Val. Alexandru.
Rezerve: Gab. Popa – Dobrosavlevici, C. Cristea, Preoteasa, Missi Mezu, Tomozei, Spehar.
Antrenor: Dan Alexa.