Foto / Dunărea – Metaloglobus 1 – 0 / Dan Alexa: „Ne vom lupta în continuare la promovare!„

0
838

Dunărea Călărași a terminat turul Ligii a 2-a pe locul 2 în campionat, o poziție promovabilă, la un punct de liderul Hermannstadt și la 4 de urmăritoarea Chindia. Dan Alexa a venit la Călărași ca să facă performanță. Antrenorul care a obţinut performanţe asemănătoare cu Timişoara şi Rapid e încrezător că poate scrie istorie la Călăraşi.

În ultima partidă din tur pe care Dunărea a susținut-o în compania celor de la Metaloglobus, elevii lui Dan Alexa s-au jucat cu ocaziile. Bucureștenii au avut și ei șansele lor și au demonstrat că sunt o nucă tare, asta datorită poziției slabe din clasament. Punctele puse în joc au fost cruciale, atât pentru Dunărea cât și pentru Metaloglobus.

Trupa lui Dan Alexa a avut probleme de efectiv înaintea acestui duel. S-a simțit clar absența unor fotbaliști de bază dar s-a văzut și faptul că echipa are nevoie de întăriri urgent în pauză de iarnă.

Tânărul Drăghiceanu, Messi Mezu, sau Pușcaș au avut câteva ocazii monumentale cu Metaloglobus. Arbitrajul l-a enervat la culme pe Dan Alexa însă la finalul partidei, tehnicianul a dat dovadă de fair-play și nu a comentat unele decizii eronate luate de aceștia pe parcursul meciului.

Finalul a fost unul fericit. Aproape 2000 de suporteri au venit să-și susțină echipa locală pe „Ion Comșa„. Dunărea a reușit să se impună grație evoluției de formă a lui Vali Munteanu dar mai ales inspirației lui Dan Alexa. Tehnicianul l-a trimis în teren pe Munteanu în minutul 62 în locului lui V. Alexandru iar mijlocașul a dat unicul gol în minutul 84.

Pentru prima dată în istorie, Dunărea Călărași reușește performanța unică de a nu pierde de aproape 1 an de zile și totodată termină pe o poziție promovabilă la o lungime de undă față de lider. Dan Alexa este cel mai artizanul echipei călărășene. A preluat echipa din mers aflată la retrogradare și a reușit să o ducă la promovare cu 13 victorii și 3 egaluri, fără nicio înfrângere.

Etapa următoare, prima din retur se joacă la Călărași. Dunărea are de luat o revanși în fața celor de la Clinceni. În tur, Academica a zdrobit Dunărea cu 4 – 1 asta după ce la pauză, călărășenii au avut 1 – 0. Meciul se joacă sâmbătă, 3 decembrie de la ora 12:00.

Dan Alexa: „Am obținut o victorie importantă pentru noi, în ciuda absențelor pe care le-am avut. Sunt foarte mulțumit de aceste rezultate la finalul turului. Ne vom lupta în continuare la promovare. Trebuie să fim în continuare foarte atenți. Sunt totuși curios cum de echipa Sibiului joacă mereu după noi?”.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: G. Popa – I. Ţenea, Cr. Puşcaş, A. Gassama, M. Tomozei – C. Cristea, S. Pană – B. Danciu, M. Drăghiceanu (89’ Al. Dincă), Missi Mezu (80’ A. Puşcaşu) – V. Alexandru (cpt.) (62’ V. Munteanu). Rezerve: R. Şerban – S. Matei, B. Vasile, A. Mesquita. Antrenor: Dan Alexa.

Metaloglobus București: R. Geantă – A. Robu, Al. Mitroi (cpt.), A. Sava, V. Ghenovici, R. Negotei, L. Asanache, A. Popa (75 M. Răileanu), Vl. Vlad (85 A. Marian), Şt. Niculae, M. Bilciurescu. Rezerve: M. Nedelcu – G. Coman, Fl. Iordache, R. Gherghe, Şt. Stângă.Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă.

Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Damian Antal (Bacău).