Fotbal / Liga a 2-a / Doi la doi, pentru noi!

0
443
AFC Dunărea 2005 Călărași

Dunărea se întoarce cu un punct din derby-ul de la Târgoviște cu Chindia, scor 2 – 2. Călărășenii lui Dan Alexa au deschis scorul, au fost egalați și conduși iar spre final au restabilit egalitatea și au urcat din nou pe prima poziție în clasamentul Ligii a 2-a!

Dunărea a făcut un meci bun în prima parte a meciului în ciuda faptului că centralul Cătălin Buși le-a acordat gazdelor două lovituri de departajare. Valentin Alexandru a alergat foarte mult astăzi dar a și ratat. A avut două ocazii foarte mari însă nu l-a învins pe Popescu.

Călărășenii au deschis scorul prin Messi Mezu în minutul 10 însă Chindia a revenit pe tabelă și a intrat la pauză cu un avantaj. Cherchez a marcat de două ori după două lovituri de penalty în 34 și 45 iar pe final de repriză, meciul s-a încins și gazdele au rămas în 10 după eliminarea lui Mihai Neicuțescu.

În repriza secundă, Chindia a încercat să-și apere avantajul însă Dan Alexa a făcut câteva schimbări inspirate și i-a dat peste cap planul lui Croitoru. Drăghiceanu, introdus în locul lui Danciu, a adus egalarea pentru Dunărea în min. 78 după o pasă venită de la V. Munteanu, introdus și el în repriza secundă în locul lui V. Alexandru.

Vali Munteanu a ratat ocazia meciului pe un teren destul de greu. Spre final de partidă, Munteanu a scăpat singur cu Popescu dar în momentul șutului balonul îi sare dintr-un smoc de iarbă și ratează o fază la care și-ar fi dus echipa în avantaj. După acest egal, Dunărea urcă pe locul 1 asta până luni când Hermannstadt joacă la CS Mioveni.

Au evoluat echipele:

Chindia Târgoviște: I. Popescu – D. Ciobotariu, Vătavu, Ispas, Martac – Pencea (Dumitrașcu 84), L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica (Nisipeanu 84) – Neicuţescu, Cherchez (C. Negruț 79).
Rezerve: Meilă – Ad. Grigore, Dumitraşcu, Acasandrei, Nisipeanu, Cr. Neguţ, Cr. Matei
Antrenor: Nicolae Croitoru.

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Tomozei – Danciu (Drăghiceanu 73), Cr. Puşcaş (C. Cristea 73)- Sil. Pană, Missi Mezu, Kanda – Val. Alexandru (V. Munteanu 66).
Rezerve: Gab. Popa – C. Cristea, Val. Munteanu, Puşcaşu, Drăghiceanu, Bg. Vasile, Sil. Matei.
Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Ferencz Tunyogi (Zalău).