Handbal / AHC Dunărea, locul 4 după victoria cu CSM Făgăraș!

0
151
AHC Dunărea - CSM Făgăraș (foto: Cristina Nițu)

Dunărea a urcat pe locul 4 după victoria din runda a 7-a a Ligii Zimbrilor. Călărășenii au câștigat cu scorul de 26-22.

Suntem pregătiți pentru meciul Făgăraș. Suntem dornici să mai acumulăm încă 3 puncte. Este un meci acasă care sper să-l disputăm cu cât mai mulți suporteri. Din păcate nu putem conta pe serviciile lui Pavel Gurkovski, fiind suspendat 1 etapă. Cu toate acestea, la finalul meciului, noi împreună cu publicul prezent dorim să ne bucurăm de victorie”, spunea Adrian Petrea înaintea meciului dintre echipa locală Dunărea și Făgăraș.

Prezent în număr mare în sala „Ion C. Neagu„ de la Călărași, publicul a trăit la intensitate maximă partida dintre echipa de pe malul Borcei, AHC și CSM Făgăraș. La pauză, Dunărea a avut un avantaj minim, 14-13 după o primă parte echilibrată. După pauză, Dunărea a făcut spectacol și s-a desprins (18-14, 21-15) trecându-și în cont al patrulea succes stagional. Irakli Chikovani, cu opt goluri, a fost cel mai bun jucător al partidei dintre Dunărea și Făgăraș. Cu acest succes obținut în fața propriilor suporteri, Dunărea lui Adi Petrea urcă pe locul 4 în clasamentul Ligii Naționale.

Etapa următoare, Dunărea se deplasează la Minaur Baia Mare pe 19 octombrie.