Fotbal / Liga 2 / Dunărea obţine a noua victorie consecutivă şi urcă până cel puţin marţi pe primul loc!

1
573
Valentin Alexandru (stânga) și Bogdan Manole au marcat pentru Dunărea Călărași în meciul de la Suceava

Invincibilii! Echipa locală, Dunărea Călărași este noul lider al Ligii a 2-a, cel puțin până marți când AFC Hermannstadt susține meciul din deplasare cu ASA Tg. Mureș. Elevii lui Dan Alexa au obținut a 9-a victorie consecutivă în acest campionat învingând astăzi în deplasare la Suceava, scor 2 – 0!

Dunărea Călărași a învins în runda a 12-a la Suceava. Formația pregătită de Dan Alexa a reușit o nouă victorie, a 9-a consecutivă de când tehnicianul a preluat formația de pe malul Borcei. Călărășenii au deschis repede scorul la Suceava cu Foresta. Golgeterul Dunării dar și al Ligii a 2-a cu 10 reușite până acum, Valentin Alexandru a introdus balonul în poartă după o centrare pe jos trimisă în careu de Messi Mezu în minutul 7. Același Vali Alexandru a mai avut o ocazie mare de această dată în minutul 9 dar balonul șutat de el a trecut peste poartă. Până la pauză, Foresta are o intervenție în minutul 24 prin Kimbaloula însă șutul său de la marginea careului mare, pe jos, trece foarte puţin pe lângă bara lui Cezar Lungu.

În partea secundă, Dunărea reușește să-și mențină avantajul pe tabelă iar Foresta încearcă de câteva ori să desfacă apărarea călărășenilor însă fără succes. Intrat în minutul 76, Bodo Kanda execută o lovitură de colț iar Bogdan Manole introduce balonul în plasa lui Began cu capul din 6 metri. Suceava – Dunărea 0 – 2 iar călărășenii urcă pe primul loc în clasamentul Ligii a 2-a, cu 28 de puncte, la egalitate cu echipa din Sibiu. AFC Hermannstadt are de disputat un meci în etapa a 12-a, programat marți, 17 octombrie la Târgoviște însă echipa gazdă a fost declarată în faliment de Tribunalul Mureș.

Etapa următoare, a 13-a, Dunărea joacă pe teren propriu partida cu Luceafărul Oradea, meci programat pe 21 octombrie de la ora 11:00.

Au evoluat echipele:

Foresta Suceava: Began – Sumanariu (Coroamă 46), Masella, Diallo (cpt.), Secrier  (73 Dali Amar)- Vl. Stănescu (Renquin), Acolatse, Chalabi, O. Onofraş – Kimbaloula, M. Matei.
Rezerve: Bîlbă – R. Bosânceanu, Coroamă, Prisăcaru, Renquin, Dali Amar, Fl. Cordoş.
Antrenor: Marius Lup.

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Bg. Vasile – Missi Mezu (72 V. Munteanu), Drăghiceanu (63 Preoteasa) – Sil. Pană (83 C. Cristea), Cr. Puşcaş, Kanda – Val. Alexandru.
Rezerve: Gab. Popa – Val. Munteanu, Danciu, Preoteasa, C. Cristea, Gassama, Andre Mesquita.
Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: Sergiu Popa (Aiud); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).