Fotbal / Dunărea – Balotești 2 – 1 / Danciu și Kanda au adus victoria!

0
293
Bogdan Danciu și Bodo Kanda au marcat pentru Dunărea cui Balotești, scor 2 - 1

Dunărea a câștigat, scor 2 – 1 partida jucată în runda a 34-a din cadrul Ligii a 2-a. Bogdan Danciu și Bodo Kanda au marcat golurile călărășenilor. Kanda este golgeterul Dunării cu 8 reușite până acum.

După înfrângerea drastică suferită la Timişoara, Dunărea Călăraşi a vrut să-şi spere ruşinea în faţa propriilor suporteri, în meciul de sâmbătă cu CS Baloteşti. În prima repriză le-a ieşit, după ce Bogdan Danciu (12) şi Bobo Kanda (18) au marcat repede şi au asigurat un avantaj confortabil. Însă în repriza secundă au tremurat pentru victorie, mai ales în minutele de final. După ce Niculae şi Gojnea au ratat din situaţii de singur cu portarul, în aceeaşi fază, Florin Niculae (75) a reuşit totuşi să reducă din diferenţă cu o lovitură de cap din 10 metri. Apoi fostul jucător al Dunării, Valentin Andrei, a înscris şi el pentru ilfoveni, însă golul său a fost anulat pentru offside. Ca în ultimele secvenţe, Gojnea să rateze egalarea după ce a trimis cu capul din 6 metri puţin peste poartă.

La finalul jocului, antrenorul Dunării, Adrian Mihalcea, a spus că dacă în prima parte elevii săi nu le-au dat nicio şansă adversarilor, repriza secundă a fost una dezamăgitoare. „În mare parte, evoluţia noastră a semănat cu cea de la Timişoara din urmă cu o săptămână. Şi atunci, ca şi acum, am avut o primă repriză bună, spre foarte bună, am şi înscris de două ori. Practic nu le-am dat nicio şansă adversarilor să se apropie de partea noastră. Un joc plăcut, un joc exact cum le-am avut şi pe celelalte, dar repriza a doua a fost diametral opusă. A fost dezamăgitoare. Sunt dezamăgit de o parte dintre jucătorii mei, care nu înţeleg faptul că nu doar pentru faptul că intri în teren meciul e câştigat! Ei trebuie să se implice, să joace pentru echipă, trebuie să aibă realizări. La un moment dat se va trage o linie, mai devreme sau mai târziu. Eu sunt foarte conştient de ceea ce-mi doresc anul viitor şi voi merge la luptă cu jucători, mulţi dintre ei din campionatul acesta care au dus greul şi, într-adevăr, s-au implicat până şi emoţional pentru echipă, şi doar atât. Faptul acesta nu e ca un rezultat al meciului de astăzi, ci ca un rezumat al tuturor meciurilor jucate. Şi atunci nu rămâne decât ca analiza pe care trebuie să o fac să fie cât mai obiectivă”, a spus Mihalcea, care a adăugat: “În rest, dacă noi nu am fi avut schimbarea asta negativă de atitudine, n-am fi avut niciun fel de problemă cu cei de la Baloteşti. Un factor care îşi pune din ce în ce mai rău amprenta este cel fizic, pierdem turaţia din ce în ce mai mult pe final de joc. Lucru nu neapărat îngrijorător, dar care trebuie remediat. Intrăm într-un sistem de atac în care trebuie să alergăm foarte mult şi atunci e necesar să fim mult mai pregătiţi pentru astfel de jocuri”.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Ibrian, Sil. Matei, Bg. Stancu – Preoteasa, Danciu, Cr. Puşcaş, Ciocâlteu – Kanda, Ţîră.
Rezerve: Gab. Popa – Şandru, Licu, Cincă, Modra, Dincă.
Antrenor: Adrian Mihalcea.

CS Baloteşti: Fulga – Dicu, Flămânzeanu, Marciuc, Mirescu – P. Ioniţă, L. Ion (cpt.), M. Neagu, A. Gojnea – Cl. Herea, Eug. Nica.
Rezerve: Iordan – G. Ivan, Rontea, Andr. Răuţă, F. Niculae, Antoche, Val. Andrei.
Antrenor: Augustin Călin.

Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Asistenţi: Florin Liviu Burlacu (Urziceni) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).