Foto / Video / Fotbal / Liga 4-a / Borcea câștigă în deplasare derby-ul cu Ciocănești!

0
512
Dunarea Ciocanesti - Agricola Borcea 1 - 2

Liderul Ligii a 4-a,  Agricola Borcea s-a impus în deplasare la Ciocănești, scor 2 – 1 și s-a distanțat la 7 puncte de urmăritoarea sa, Dunărea.

La derby-ul etapei a 24-a, dintre Ciocănești și liderul Borcea sunt prezenți aproximativ 150 de suporteri pe cochetul stadion din localitate. Dunărea Ciocănești se află la 4 puncte în spatele liderului Agricola Borcea și se anunță un meci tare. Primul șut pe poartă a venit în minutul 5 când atacantul Marna de la echipa gazdă nu l-a putut surprinde portarul de la echipa adversă. Pe banca formației de la Borcea, alături de suporteri, se află și edilul Aniel Nedelcu. Terenul este unul foarte bun pentru o echipă din Liga a 4-a, iar meciul este observat îndeaproape de Daniel Ștefan (Gâscanu). La această partidă se află și staff-ul Dunării Călărași în frunte cu președintele Bogdan Leu.

Borcea a ripostat prin Marian Șerban în minutul 13. Acesta a trimis cu efect din corner, dar balonul a fost respins de portarul ciocăneștenilor. Partida se desfășoară normal, în ciuda mirosului persistent de mici și a fumului provenit de la un grătar din apropiere și care i-a învăluit practic pe jucători. Echipa de la Borcea a deschis scorul în minutul 23. Gață Ilie sutează din lovitură liberă de la 25 de metri, balonul trece prin zid, iar portarul scapă mingea în poartă. Este 1 – 0 pentru Borcea și meciul se încinge, la fel ca micii ce se rumenesc pe grătarul din apropiere. Arbitrul de centru Porumbel Valentin, încearcă să calmeze spiritele.

Tocmai într-un asemenea moment, Dunărea Ciocănești egalează prin Vișan în minutul 30. 1 – 1 și formația gazdă, susținută frenetic de suporterii prezenți, preia pentru moment frâiele jocului.

La reluare, Novac Laurențiu duce Borcea în avantaj în minutul 58. Agricola a început mai bine repriza secundă și a reușit să modifice tabela.

Marian Șerban a mai avut o ocazie spre final, semn că Borcea a cam dominat repriza a doua, însă liderul nu și-a arătat adevărata valoare în partida cu Ciocănești. Agricola Borcea nu are față de Liga a 3-a. Lotul întocmit de primarul Aniel Nedelcu este sub nivelul unui meci de baraj, dar depinde ce echipă va întâlni.

Ciocăneștenii au marcat în minutul 86, dar Porumbel a dat fault în atac. Banca celor de la Ciocănești ”a luat foc” și ”Motorină” a sărit la bătaie. Aflat pe margine accidentat, Motorină a primit cartonașul roșu pentru proteste.

Partida s-a încheiat cu victoria oaspeților și primarul Aniel Nedelcu a anunțat o primă pentru acest joc. „Băieții vor primi 300 de RON pentru acestă victorie. Am meritat cele trei puncte, am condus jocul și am avut ocaziile cele mai mari„, a spus Aniel la finalul meciului.

Rezultate / etapa a 24-a: Spicul Roseți – Unirea Dragalina 4-1, Venus Independența – Dunărea Grădiștea 4-2, Dunărea Ciocănești – Agricola Borcea 1-2, Unirea Mânăstirea – Progresul Fundulea 3-0 (neprezentare), Dinamo Sărulești – Lehliu Gară 0-1, Viitorul Curcani – Victoria Chirnogi 0-2, Steaua Radovanu – Rapid Ulmeni 5-2.

Ștefan cel Mare – Spicul Vâlcelele se disputa astăzi, de la ora 16.

VIDEO / Bucuria celor de la Borcea după meciul cu Ciocănești!