Fotbal / Liga a 4-a / Agricola Borcea, echipa momentului în fotbalul județean

0
862

Agricola Borcea este echipa momentului în Liga a 4-a. În derby-ul rundei a 13-a jucată sâmbătă 12 noiembrie, liderul Ligii a 4-a, Agricola Borcea a obținut o victorie importantă în fața celor de la Venus Independența, scor 3 – 0.

Un derby al celor mai bune echipe din fotbalul județean s-a disputat pe terenul din Borcea acolo unde echipa locală, Agricola a reușit să treacă cu un scor de neprezentare de Venus, formație pregătită de Ilie Zeciu. Primul gol a fost marcat în minutul 16 prin Neculai iar cu un minut înainte de pauză, Novac a dus Borcea în avantaj la cabine, 2 – 0. La reluare, Borcea a fost echipa care a dominat meciul la fel ca în prima parte a jocului. Scorul final a fost stabilit de același Neculai în minutul 66.

Agricola Borcea își consolidează poziția de lider și cel mai probabil își va adjudeca „titlul„ de campioană de toamnă în vreme ce Venus cade pe locul 4 la 5 puncte de lider. Etapa viitoare, Borcea va juca la Victoria Chirnogi, un alt meci important având în vedere situația apropiată a celor două formații din clasament.

Au evoluat echipele:

Agricola Borcea: Bratu – Dinu, Tărăbășanu, Stîngă, Gața (70 Florea), Neculai (74 Tudorache), Șerban (66 Popescu), Wincentovicz, Gheorghe, Novac (56 Ungureanu), Chiru. Rezerve: Ene. Antrenor: Șerban Stănică.

Venus Independența: Ciolan – Beia, Lambă, Stoica, Dumitrică (46 Minea), Alexe, Mustață (46 Ursaru), Voinescu, Chiriță (70 Voicu), Ene, Radu. Rezerve: Condei, Sprînceană. Antrenor: Zeciu Ilie.

Au arbitrat: Chițu Daniel – Bîțan Ionuț, Ruse Laurențiu.

Observator: Ivanciu Ionel.