Dunărea, victorie cu emoții. Mihalcea, trei etape în tribună!

0
486
Denis Dobra (în centrul imaginii), singurul marcator din meciul cu Afumați

Dunărea Călărași a reușit a doua victorie din acest sezon de pe teren propriu, scor 1 – 0 în fața celor de la Afumați, un meci în urma căruia antrenorul Dunării Călărași, Adrian Mihalcea va fi suspendat cel puțin 3 etape. Partida a fost una disputată, atât gazdele cât și oaspeții trecându-și în cont câteva ocazii.

După pauză, Mihlacea face trei schimbări favorabile jocului echipei de pe malul Borcei. Licu este înlocuit cu Dobra, Ciocâlteu intră în locul lui Silviu Matei și Vali Balint, șters în acest meci, este înlocuit cu Mircea Ștefan. Atacurile Dunării cresc la poarta lui Obretin și în minutul 88, Denis Dobra trimite cu capul balonul în plasa oaspeților dar, surprinzător, mingea părăsește spațiul porții. Tușierul Dragoș Bogdan, nu vede bine faza și acordă corner pentru gazde moment în care se încing spiritele. Antrenorul Dunării, Adrian Mihalcea, și așa recidivist, pătrunde pe teren și le cere arbitrilor să valideze golul. Până la urmă centralul face lumină în acest caz, verificând plasa laterală ruptă a porții adverse, dar Mihalcea este trimis în tribună. Tensiunea crește la maxim în momentul în care arbitrul a mai acordat suplimentar 6 minute de prelungire dar până la urmă Dunărea obține 3 puncte importante.

Pentru Dunărea urmează acum alte două partide de foc. Miercuri, 21 septembrie la Sepsi Sf. Gheorghe iar apoi acasă cu Juventus, meci televizat pe 25 septembrie de la ora 13:00.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ibrian, Bg. Panait, Şandru, D. Barna – S. Matei, Preoteasa, Kanda, Bg. Danciu – R. Licu, Val. Balint.
Rezerve: Gab. Popa – M. Ştefan, Ţenea, Dobra, S. Ilie, Ciocâlteu, P. Radu.
Antrenor: Adrian Mihalcea.

CS Afumaţi: Obretin – Covalschi, Rz. Patriche (cpt.), Buzea, Robicek – V. Olariu, Balgiu – Ad. Popa, Vl. Tudorache, V. Ştefan – Verdeş.
Rezerve: Botaş – A. Zaharia, Petculescu, Moglan, M. Vlada, Pivniceru, Costache.
Antrenor: Vasile Neagu.

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş (Făgăraş) şi Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).