FOTO / Balint, Kanda și Vădrariu mențin Dunărea în coasta Rapidului

0
81

Dunărea Călărași a reușit o nouă victorie, de această dată la Gloria Buzău, o formație aflată în play-out. Elevii lui Adrian Mihalcea, mult mai motivați pe teren au deschis scorul repede, în primele 15 minute ale primei părți. Vădrariu a fost protagonistul unei lovituri libere, balonul ajunge la Balint și acesta marchează primul său gol de când joacă la Dunărea. Bodo Kanda face 2 – 0 la câteva minute după ce a fost introdus pe teren în urma unui șut de la 18 metri sub transversala lui Sârbu. La pauză Dunărea avea un avantaj de două goluri însă în partea secundă, în urma unei posesii a călărășenilor, Vădrariu face 3 – 0 cu o execuție din 6 metri. Același Vădrariu înscrie ultimul gol al partidei în minutul 86 și jucătorii Dunării se gândesc acum la partida de miercuri 23 martie de pe teren propriu cu Brăila. Acest joc important va avea loc de la ora 15:00 pe stadionul Municipal.

Trupa lui Adrian Mihalcea rămâne pe poziția a 2-a în clasamentul Ligii a 2-a, Seria 1, la un punct de liderul Rapid, formație care joacă mâine la Suceava.

Adrian Mihalcea: „O victorie meritată în urma unui joc controlat de noi în totalitate. Elevii mei au jucat bine, toți au jucat pentru echipă, noi formăm un lot unit. Sperăm la locul I, nu renunțăm la el. Mai sunt meciuri de jucat. E drept că Rapid are prima șansă„.

Au evoluat echipele:

Gloria Buzău: D. Sârbu – A. Iordache, Vârtej, C. Vlaicu (cpt.), Agache – G. Marcu, Cl. Dumitrescu – Danciu, Bobe, D. Burlacu – M. Dedu

Rezerve: A. Preda – G. Ghiţă, Ch. Marcu, N. Popescu, M. Voicu, Koprindzhzski, Răduca.
Antrenor: Viorel Ion.

Dunărea Călărași: C. Lungu – Ţenea, M. Popescu, Bg. Panait (cpt.), M. Mureşan – V. Balint, Sg. Popescu, Preoteasa, Vădrariu – Alami, V. Alexandru.
Rezerve: G. Popa – Săftescu, M. Chiţu, Kanda, S. Matei, V. Andrei, M. Ştefan
Antrenor: Adrian Mihalcea.

Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Alexandra Theodora Apostu (Bacău).