România, debut cu dreptul în Grupa de calificare

0
43

România a început cu dreptul meciurile din grupa de calificare la Campionatul European de Futsal. În grupa a 7-a, la Călărași, tricolorii au învins Kazahstan cu 6-4, ce-I drept cu câteva emoții. România a avut partida sub control – a deschis scorul după 54 de secunde, iar la pauză a condus cu 3-1. Cu 5 minute înainte de final, oaspeții au reușit să egaleze la 4. Szocs a marcat apoi al treilea gol personal, iar Răducu a stabilit scorul final, 6-4. În celălalt meci al grupei, Portugalia a trecut la scor de Georgia, 7-0.

Kazahstan poate reintra în cărțile calificării dacă învinge Portugalia, iar România joacă împotriva Georgiei. Calificate direct la turneul final vor fi echipele clasate pe primul loc în cele 7 grupe.

Formațiile poziționate pe poziția secundă în fiecare grupă, plus cel mai bun loc 3, vor disputa meciuri de baraj.

La meciurile care au avut loc miercuri, 18 martie, au fost prezenți în sala Polivalentă mai multe oficialități ale Federației Române de Fotbal, printe care și președintele FRF, Răzvan Burleanu.