Dunărea rămâne liderul seriei după o victorie ategorică

0
34

În fond, nu ştiu dacă mai trebuie să ne bucurăm şi să ne mirăm, atâta timp cât scorul final – devenit “tradiţional” de acum – dintre “Callatis 2012” şi “Dunărea, din municipiul de la malul Borcei” a fost – ca şi ediţia trecută, tot 0 – 3! Singura deosebire a fost că, ediţia trecută nu s-a jucat, fiind una din foarte rarele partide programate, în care echipa “gazdă” – prezentă la stadion – a refuzat să joace.Din acel moment, echipa lui Ion Răuţă ia sub control jocul şi  putea să îşi dubleze avantajul pănă la pauză, dar a ratat cu nonşalanţă câteva ocazii bune prin M. Şerban, V. Petre, Kanda, M. Ştefan.După ce portarul Callatisului, Vlas, a fost la un pas de un autogol antologic, la unul din atacurile elaborate ale oaspeţilor, tabela s-a modificat după o fază fixă – Marian BOTEA a ajuns în careul gazdelor, s-a înălţat imperial şi a deschis scorul, în minutul 26, după ce a fructificat o excelentă centrare din corner a lui Ladaru, fază îndelung exersată la antrenamente.Meciul de la Mangalia a început sub semnul echilibrului ambele echipe fiind aproape de gol. Kanda şi Mircea Ştefan au ratat deschiderea scorului, în timp ce Popa a salvat o situaţie în care Botea a fost depăşit, situaţie singulară în contul echipei gazdă.

În repriza secundă tot Dunărea a fost la conducerea meciului, iar golurile în poarta lui Vlas au venit logic. În min. 77, Valentin ANDREI, revenit tot mai vizibil la jocul care l-a consacrat, şi-a ameţit adversarii ci căteva driblinguri cu schimbări imprevizibile de direcţie şi a marcat. În min. 81, Mircea ŞTEFAN, “căpitanul” îşi face datoria şi “închide tabela de marcaj” cu un scor de final de  “instrucţie  pe  litoral,  în  afara  sezonului”  sau,  de demonstraţie a unui LIDER care încet, încet prinde tot mai  mult  curaj  pentru  realizarea  unei  performanţe aşteptată 20 de ani (la vară!). Dacă mai adăugăm şi o frază de “culoare” – cum gazdele aveau vreo trei jucători (cam) supraponderali, la o fază Ionuţ Ţenea era să fie strivit de unul dintre ei, Valentin ANDREI “vedem” de ce litoralul este frumos şi în extrasezon!

Au jucat: Popa – Ţenea, M. BOTEA, M. Popescu, M. Tudor – Kanda (75

Stavilă), LADARU, S. POPESCU, V. Petre (60 V. ANDREI) – M. Şerban (85 V. Stanciu), M. ŞTEFAN (83 S. Matei).

Antrenori: Ion Răuţă şi Mirel Condei