Ciprian Solzaru, Campion Naţional la culturism!

0
78

Sâmbătă 20 septembrie s-a desfăşurat în Bucureşti concursul TIGER CLASSIC 2014 unde au concurat un număr foarte mare de sportivi amatori şi profesionişti, juniori şi seniori. La acest concurs s-au prezentat culturişti foarte bine pregătiţi, spectacolul fiind pe măsură. Bogdan Duţă de la Fortus Călăraşi a ocupat locul II la cat. juniori open, iar sportivul Sârbu Bogdan de la Yzo Gym Călăraşi locul VII la cat. 95 kg seniori, unde arbitrii au avut o părere diferită faţă de realitatea de pe scenă, privându-l pe sportivul nostru de accederea în finala categoriei.

Duminică 28 septembrie s-a desfasurat la Cluj-Napoca campionatele naţionale de culturism seniori, unde sportivii din Călăraşi au obţinut rezultate remarcabile. Ciprian Solzaru – Fortus Călăraşi a obţinut titlul de campion naţional şi medalia de aur la 65 kg într-o categorie cu mulţi sportivi foarte bine pregătiţi. Cornel Magearu – Yzo Gym Călăraşi a obtinut locul III şi medalie de bronz la categoria 100 kg. Un rezultat foarte bun ţinând seama că este la prima lui participare.