Mircea, o dublă și Dunărea sulfă în ceafa voluntarilor!

0
45

Cu multă poftă de joc, Kanda, M. Şerban, M. Ştefan şi Victor  Petre  (sărbătoritul  zilei,  la  24  de  ani!)  Au  făcut franjuri o apărare care a cedat în min. 16 când la centrarea lui Kanda, Mircea ŞTEFAN a deschis scorul ca un veritabil vârf de atac! Şi această  apreciere  este  cu  atât  mai valabilă, cu cât în poarta oaspeţilor era George Tudor, fost la Dunărea până cu puţin înainte de începerea campionatului. Deci ştia ce poate Mircea Ştefan!

Pe acest fond, oaspeţii se “văd” mai mult în joc, dar apărarea şi Popa în poartă nu lasă speranţe. Antrenorii M. Condei şi C.   Onofrei   îşi   menajază   jucătorii   şi schimbă pe M. Ştefan – încă de la pauză – pe Huzuneanu, apoi imediat pe V. Petre şi pe M. Şerban. După   ce   Popa   are   o   intervenţie descurajantă în min. 73 la bombăa lui A. Ilie în min. 76 vom asista la una dintre cele mai frumoase faze ale meciului cu şuturi la poarta lui G. Tudor trimise de V. Andrei, Lupaşcu, Kanda şi încheiat de Matei care smulge regretul asistenţei cu un şut peste poartă.

Nici nu se repune bine mingea la centru de către echipa vizitatoare, că M.  Şerban  încearcă  vigilenţa  lui  G. Tudor.  Acesta  nu  poate  reţine,  res- pinge şi, pe fază, acelaşi ATACANT. Oaspeţii au şi ei o mare ocazie, în min. 81 când şutul luiG. Niţă îl va depăşi pe Popa, dar miva trece milimetric pe lângă bară! Ce s-ar face portarii dacă nu ar avea noroc!

Cum  la  Mangalia,  etapa  trecută, glumeţii spuneau că “s-a jucat repede, în minutul 15 era 3-0 şi s-a terminat meciul”, tribunele cer golul 3! Îl putea marca  V.  Andrei  în  min.  27,  cu  o bombă  respinsă  foarte  greu  de  G. Tudor  sau  M.  Şerban  cu  un  voleu  superb  din  marginea careului mare. La rândul lor, oaspeţii şi-au revenit   – ca la box, din pumni – şi după ce Popa r4eţine cu mare siguranţă lovitura liberă a lui Bogoş, F. Preda va rata o ocazie monumentală, din 2 metri, când va şuta peste bară, la o neatenţie a apărării călărăşene! Repriza secundă este reluată de DUNĂREA deconec- tată de la miza jocului.

Dunărea a urcat pe locul 2, la 3 puncte de lider, iar meciul din  prima  etapă  a returului  a  devenit un  veritabil  derby! Şi  ce  aţi  zice  dacă echipa  din  Volun- tari  se  va  …  împiedica  în  faţa  Gloriei Popeşti Leordeni!?

Popa – Câinaru, TOPOR, Huzuneanu (67 M. Nicodim), SESCIOREANU,  Matei, V. PETRE (61 Fl. Bertea), B. KANDA, V. Andrei, M. ŞTEFAN ( 46 G. Lupaşcu), M. ŞERBAN (M. Tudor).