FOTO / Dunărea a pierdut primul meci din noul sezon la Ștefănești

0
32

Formația călărășeană nu a reușit să smulgă măcar un punct din întâlnirea de la Ștefănești, meci jucat în această seară în cadrul Ligii a 3-a, etapa 1. Dunărea a început bine și chiar a făcut o primă repriză „îndrăzneață„ în fața unui adversar modest. Chiar dacă nu și-au creat ocazii prea mari la poarta adversă, elevii lui Mirel Condei au reușit să încheie prima parte la egalitate și să spere abia în minutul 49 atunci când Olteanu a deschis scorul pe tabela de marcaj a cochetului stadion din Ștefănești. Bucuria a durat câteva minute până când gazdele au reușit să egaleze la o ieșire a portarului Popa din propriul careu și o gafă a lui Nicodim. Marinaș a făcut 1 – 1 cu mult noroc. Coșmarul a continuat atunci când fostul atacant al Dunării Adrian Bălan și-a dus echipa în avantaj în urma unei lovituri de la 11 metri (62). Același Bălan a mai marcat încă odată în minutul 75 tot dintr-un penalty și a făcut 3 – 1 pentru Ștefănești. Dunărea a reușit să reducă din diferență prin M. Ștefan (84) la cel de-al III-lea penalty din acest meci acordat de centralul Adrian Comănescu.

„Păcat. Am jucat mai bine ca cei de la Ștefănești și meritam victoria. Am avut o primă repriză bună, dar nu am reușit mai mult în partea secundă. Am văzut determinare și ambiție dar nu am avut nici șansă. Am sperat la mai mult. Avem acum două meciuri acasă pe care trebuie să le câștigăm„, a spus președintele Dunării, Costică Ștefan. Călărășenii vor juca în runda a II-a pe teren propriu cu Oțelul II Galați, vineri, 6 septembrie.