FOTO / Un farmazon la Călărași!

0
84

Partida dintre Dunarea Calarasi si Rapid II Bucuresti ar fi trebuit sa fie una de zile mari. Ambele formatii se lupta pentru suprematie in Liga a 3-a, Seria a2-a. Atat Dunarea cat si echipa a II-a a Rapidului, au vrut sa ofere un reagl fotbalistic insa, din pacate, meciul a fost facut varza de un arbitru care nu are nicio treaba cu acest sport. Sub privirile lui Ioan Ovidiu Sabau, prezent la acest joc, fluierasul, Eduard Ionita si-a batut joc de munca unor fotbalisti care incearca sa supravietuiasca din aceasta `meserie`. Calarasenii au inceput cu incredere partida si chiar au avut doua ocazii. Golul a venit insa pentru oaspeti in minutul 14 atunci cand Pereira l-a invins pe portarul Popa pentru prima data in acest joc. Trupa lui Virgil Bogatu a revenit pe tabela de marcaj in minutul 23 prin reusita lui Marian Serban iar din acel moment, Dunarea a inceput sa controleze jocul. Asta s-a vazut si prin golul lui Mircea Stefan din minutul 32, o reusita care linistea atmosfera pentru calaraseni. Pana la pauza, nimic nu parea sa strice bucuria echipei de pe malul Borcei insa din acest moment nu mai avem ce scrie despre jocul dintre cele doua echipe din cauza arbitrului de centru Eduard Ionita care a tinut neparat sa strice meciul pornind din minutul 33. `Fluieratul` il elimina pe calaraseanul Victor Petre la o faza controversata imediat dupa golul de 2 – 1 marcat de M. Stefan. Mijlocasul Dunarii vede ai 2-lea galben din acest joc la o presupusa simulare vazuta de constanteanul Ionita. `Fluierasul`, prea `generos` cu fotbalistul Petre il trimite pe acesta la cabine si lasa Dunarea in 10. Pana la eliminarea lui Victor Petre, centralul de 21 de ani a mai avut cateva escapade de arbitraj. Oaspetii prin curaj mai ales ca in ultimul minut de joc al primei parti, Ionita arata punctul cu var pentru Rapid II, lovitura executata cu rost de Pereira (45).

Ambulanta pe teren

In repriza secunda nu s-a mai jucat fotbal decat la comanda `fluierasului` Ionita. Dunarea a fost invinsa in urma unei faze `rezolvata` de `central`. Acesta a inventat o lovitura libera pentru Rapid II la 30 de metri de poarta Dunarii, iar Pereira (49) a inscris cu largul concurs al portarului Gabriel Popa. In afara de acest gol mai remarcam si indolenta centralului Ionita din minutul 74. Atacantul Dunarii, Stoian Andrei a cazut lat la pamant dintr-o lupta cu un fundas al Rapidului. Arbitrul nu a oprit meciul decat in momentul in care salvarea a intrat pe stadion. Jucatorul Dunarii a ajuns la Spitalul Judetean Calarasi cu o comotie cerebrala.

Arbitru de Liga 1, retrogradat in `C`

Oaspetii castiga 3 puncte la Calarasi si continua lupta pentru promovare, in vreme ce calarasenii, dezamagiti, isi ling ranile si vor incerca sa obtina punctele pierdute etapa viitoare. Constanteanul Eduard Ionita, component al lotului de arbitri care a oficiat si in prima Liga, si-a demonstrat nepriceperea la fotbal exact la un joc din Liga a 3-a. La felul in care a arbitrat, e o minune ca "centralul" are voie sa poarte fluier. Este foarte curios cum a ajuns un astfel de `fluiras` in elita arbitrilor romani. Constanteanul de 21 de ani si-a atins scopul. A facut praf un joc, probabil prin simplul fapt ca nu are cunostinte de acest lucru. Eduard Ionita nu se afla la prima abatere. El a mai facut cateva gafe monumentale si la putinele meciuri din Liga 1, fiind retrogradat direct in esalonul 3.